X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حامی فایل

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

شرکتهای تضامنی

اختصاصی از حامی فایل شرکتهای تضامنی دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 21

 

تعریف شرکت تضامنی :

شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی اگر دارایی شرکت برای تأدیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است هر قراری که بین شرکاء برخلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود.

ویژگیهای شرکت تضامنی :

الف ـ شرکت تضامنی تحت اسم مخصوص تشکیل می‌شود :

از آنجا که اعتبار و شخصیت شرکاء در این گونه شرکتها اهمیت فراوانی دارد بنابراین ضروری است که نام شرکت از ویژگی خاصی برخوردار باشد .

1ـ به موجب قانون تجارت (ماده 117) در اسم شرکت تضامنی باید عبارت شریک تضامنی و لااقل اسم یک نفر از شرکاء ذکر شود در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی شرکاء نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عباراتی از قبیل (هر شرکاء) یا (و برادران) قید شود مانند (شرکت تضامنی حسینی و برادران) بنابراین چنانچه شریک مذکور زمانی از شرکت خارج و یا فوت گردد نام وی از شرکت حذف و یا به نام سایر شرکاء تغییر می‌یابد.

ب) بکارگیری واژه تضامینی :

بکارگیری واژه تضامنی در نام شرکت به این دلیل است که در شرکتهای تضامنی هر یک از شرکاء به تنهایی ضامن کلیه تعهدات شرکت می‌باشد و در واقع شرکاء در برابر بستانکاران مسئولیت تضامنی دارند یعنی چنانچه شرکت نتواند به موقع از عهده تعهدات خود برآید مدعیان شرکت با مراجعه به هر یک از شرکاء می‌تواند ادعای طلب نماید و شرکاء ملزم می‌باشند حتی از محل اموال شخصی خود طلب آنان را پرداخت نمایند.

ج ـ مسئولیت شرکت تضامنی:

به این معنی که در برابر تعهدات شرکت همه شرکاء متضامناً مسئولند و بستانکاران می‌توانند منفرداً و مجتماعاً یعنی به فرد فرد یا همة آنها مراجعه و مطالبه کنند و در واقع سرمایه و دارایی شرکت به تنهایی وثیقه طلب بستانکاران نیست بلکه همه دارایی شرکاء تضمین مطالبات شرکت است و اگر دارایی شرکت تکافو نکرد از دارایی شرکاء وصول شود.

د ـ شرکت تضامنی بین 2 یا چند نفر شریک تشکیل می‌شود:

اصولاً برای تشکیل هر شرکت تجاری همان طوری که از مفهوم واژه شرکت برمی‌آید حداقل دو نفر شریک لازم است اما مازاد بر آن از نظر قانون محدودیتی ندارد.

هـ ـ شرکت تضامنی برای انجام امور تجاری تشکیل می‌گردد :

بر طبق قانون تجارت (ماده 1) تاجر کسی است که شغل معمولی خود را محاصات تجاری قرار دهد.

بنابراین هر دو شخصیت حقیقی و حقوقی می‌توانند تاجر باشند.

بر طبق ماده (2) همان قانون معاملات تجاری از قرار ذیل است:

1ـ خرید یا تحصیل هر نوع مال منقول به قصد فروش یا اجاره اعم از آن که تصرفاتی در آن شده یا نشده باشد.

2ـ تصدی به حمل و نقل از راه خشکی یا آب و هوا به هر نحوی که باشد.

3ـ هر قسم عملیات دلالی یا حق العملکاری و یا عاملی و یا تصدی به هر نوع تاسیسات

4ـ تاسیس و به کار انداختن هر قسم کارخانه مشروط بر آن که برای رفع حوائج شخصی نباشد.

5ـ تصدی به هر قسم نمایشگاههای عمومی

6ـ تصدی به هر قسم نمایشگاههای عمومی

7ـ هر قسم عملیات صرافی و بانکی

8ـ معاصات برواتی اعم از این که بین تاجر یا غیر تاجر باشد

9ـ عملیات بیمه بحری و غیر بحری

10ـ کشتی‌سازی و خرید و فروش کشتی و کشتیرانی و یا خارجی

مشخصات اصلی شرکتهای تضامنی :

الف) سهولت در تشکیل

در مقایسه با یک شرکت سهامی خصوصا از نوع عام که تشکیل آن مراحل متعدد قانونی را ایجاب می‌نماید یک شرکت تضامنی را به دلیل تعداد محدود شرکاء و شناسایی قبلی آنها از یکدیگر با تنظیم یک قرارداد کتبی مابین شرکاء می‌توان ایجاد نمود. که از پاره‌ای از کشورها از جمله آمریکا حتی توافقنامه و یا قرارداد شفاهی نیز برای تشکیل شرکت تضامنی کافی می‌باشد .

ب ـ حیات محدود:

یک شرکت تضامنی امکان دارد با کناره‌گیری، فوت، ورشکستگی و یا عدم صلاحیت یک شرکت منحل گردد و حتی ورود شریک جدید به شرکت تضامنی به طور قانونی به منزله خاتمه فعالیت‌های شرکت تضامنی قبلی تلقی می‌گردد که شرکاء یک شرکت جدید را تأسیس می‌نمایند.

ج ـ محدودیت فعالیت شرکاء :

هیچ یک از شرکاء نمی‌توانند بدون موافقت و رضایت سایر شرکاء به حساب شخصی خود یا شخص ثالث دیگری تجارتی از نوع فعالیت تجاری شرکت تضامنی انجام دهد و دیگر آن که هیچ یک از شرکاء نمی‌توانند بدون رضایت سایر شرکاء بعنوان شریک ضامن یا با مسئولیت محدود در شرکت دیگری که فعالیت تجاری مشابه با شرکت تضامنی داخل شود.

د ـ بدهی نامحدود:

واژه شرکت تضامنی اشاره بر شرکتهایی دارد که در آنها تمامی شرکاء متعهد بدهیهای شرکت می‌باشند بنابراین کلیه شرکاء حق دارند به نفع شرکت عمل نمایند و بستانکارانی که جهت وصول طلب خود از شرکت دچار مشکل گردند می‌توانند به شرکایی مراجعه نمایند که دارای منابع مالی شخصی کافی باشند پس اموال خصوصی آنها نیز مورد ادعای بستانکاران شرکت قرار می‌گیرد.

هـ ـ مشارکت در حقوق مالکیت و منافع سرمایه‌گذاری

شرکت تضامنی :

هنگامی که شرکاء یک شرکت تضامنی در دارائیهایی می‌نمایند دیگر هیچ ادعایی بر دارائیهای مخصوص که سرمایه‌گذاری نموده‌اند نمی‌توانند داشته باشند اما حقوق مالکیتی بر کلیة دارائیهای شرکت تحصیل می‌نمایند. هر یک از شرکاء یک شرکت تضامنی همچنین حقوق مالکیتی بر منافع حاصله شرکت دارند و در واقع تهیه سود و زیان یکی از معیارهای


دانلود با لینک مستقیم


شرکتهای تضامنی
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)